Display: OLED; alphanumeric; 20x2; Window dimensions: 85x18.6mm
Multiples:
48.0
Minimum quantity:
48.0
Product code:
DEP 20201-Y
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEP 20201-Y
Product downloads
Specification for Display: OLED; alphanumeric; 20x2; Window dimensions: 85x18.6mm
| Supply voltage | 4.8...5.3V DC |
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Colour | yellow |
| Interface | 8bit MCU |
| Number of pins | 16 |
| Dimensions | 116x37x9.8mm |
| Type of pin configuration | 2x8 |
| Number of characters (columns x lines) | 20x2 |
| Kind of display | alphanumeric |
| Window dimensions (H x W) | 85x18.6mm |
| Kind of controller | HD44780 |
| Type of display | OLED |
| Digit height | 5.55mm |
| Character width | 3.2mm |