Display: OLED; alphanumeric; 20x2; Window dimensions: 75.5x13.5mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEP 20203-Y
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEP 20203-Y
Product downloads
Specification for Display: OLED; alphanumeric; 20x2; Window dimensions: 75.5x13.5mm
| Supply voltage | 4.8...5.3V DC |
| Contacts pitch | 0.7mm |
| Colour | yellow |
| Interface | 8bit MCU, I2C, SPI |
| Number of pins | 33 |
| Dimensions | 84.5x19.28x2.05mm |
| Type of pin configuration | 1x33 |
| Number of characters (columns x lines) | 20x2 |
| Kind of display | alphanumeric |
| Window dimensions (H x W) | 75.5x13.5mm |
| Kind of controller | SSD1311 |
| Type of display | OLED |
| Digit height | 5.57mm |
| Character width | 3.22mm |