Display: OLED; graphical; 2.8"; 256x64; Dim: 84x35.8x2.05mm; yellow
Multiples:
110.0
Minimum quantity:
110.0
Product code:
DEP 256064A1-Y
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEP 256064A1-Y
Product downloads
Specification for Display: OLED; graphical; 2.8"; 256x64; Dim: 84x35.8x2.05mm; yellow
| Supply voltage | 2.8...3.3V DC |
| Colour | yellow |
| Interface | 8bit MCU, SPI |
| Number of pins | 30 |
| Dimensions | 84x35.8x2.05mm |
| Type of pin configuration | 1x30 |
| Display resolution | 256x64 |
| Display features | passive panel |
| Screen size | 2.8" |
| Kind of display | graphical |
| Display technology | TAB |
| Contrast | 2000:1 |
| Window dimensions (H x W) | 69.1x17.26mm |
| Kind of controller | SSD1322 |
| Type of display | OLED |
| Ribbon cable pitch | 500µm |