Display: OLED; alphanumeric; 40x2; Dim: 182x38.5x9.3mm; white
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEP 40201-W
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEP 40201-W
Product downloads
Specification for Display: OLED; alphanumeric; 40x2; Dim: 182x38.5x9.3mm; white
| Supply voltage | 4.8...5.3V DC |
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Colour | white |
| Interface | 8bit MCU |
| Number of pins | 16 |
| Dimensions | 182x38.5x9.3mm |
| Type of pin configuration | 2x8 |
| Number of characters (columns x lines) | 40x2 |
| Kind of display | alphanumeric |
| Window dimensions (H x W) | 154.4x16.5mm |
| Kind of controller | HD44780 |
| Type of display | OLED |
| Digit height | 5.55mm |
| Character width | 3.05mm |