Display: OLED; graphical; 1.1; 96x64; Dim:58x32x10mm; yellow
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEP096064B-Y
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for Display: OLED; graphical; 1.1; 96x64; Dim:58x32x10mm; yellow
| Supply voltage | 1.65...3.3V DC |
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Colour | yellow |
| Interface | 8bit MCU, I2C, SPI |
| Number of pins | 16 |
| Dimensions | 58x32x10mm |
| Type of pin configuration | 2x8 |
| Display resolution | 96x64 |
| Display features | passive panel |
| Screen size | 1.1" |
| Kind of display | graphical |
| Luminosity | 100cd/m<sup>2</sup> |
| Window dimensions (H x W) | 29.96x11.16mm |
| Kind of controller | SSD1305 |
| Type of display | OLED |