Microswitch SNAP ACTION; SPDT; 3A/125VAC; 2A/30VDC; ON-(ON)
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DG13-B1RA
Manufacturer: ZF
Manufacturer code: DG13-B1RA
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; SPDT; 3A/125VAC; 2A/30VDC; ON-(ON)
| Operating temperature | -25...85°C |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Number of positions | 2 |
| Body colour | black |
| Body dimensions | 12.8x6.5x5.8mm |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Electrical life | 6000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 2A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 3A / 125V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |