Microswitch SNAP ACTION; cam follower lever; SPDT; 0.5A/30VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DH2C-B1PA
Manufacturer: ZF
Manufacturer code: DH2C-B1PA
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; cam follower lever; SPDT; 0.5A/30VDC
| Operating temperature | -25...70°C |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | cam follower lever |
| Number of positions | 2 |
| Body colour | black |
| Body dimensions | 8.2x2.7x6.2mm |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 0.5A / 30V DC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |