Product code: DHG60C600HB
Manufacturer: IXYS
Manufacturer code: DHG60C600HB
  • Mounting
  • Case
  • Kind of package
  • Semiconductor structure
  • Semiconductor structure
  • Max. off-state voltage
  • Features of semiconductor devices
  • Technology
  • Max. forward impulse current
  • Max. forward voltage
  • Power dissipation
  • Reverse recovery time
  • Type of diode
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; THT; 600V; 2x30A; Package: tube; TO247-3; 40ns
Mounting THT
Case TO247-3
Kind of package tube
Semiconductor structure common cathode, double
Max. off-state voltage 600V
Features of semiconductor devices fast switching
Technology Sonic FRD™
Max. forward impulse current 200A
Max. forward voltage 2.21V
Power dissipation 180W