Product code: DPG30I300PA
Manufacturer: IXYS
Manufacturer code: DPG30I300PA
  • Mounting
  • Case
  • Kind of package
  • Semiconductor structure
  • Max. off-state voltage
  • Features of semiconductor devices
  • Technology
  • Max. forward impulse current
  • Load current
  • Max. forward voltage
  • Power dissipation
  • Reverse recovery time
  • Type of diode
  • Heatsink thickness
This combination does not exist.
Add to Cart
Specification for Diode: rectifying; THT; 300V; 30A; Package: tube; TO220AC; 35ns; 175W
Mounting THT
Case TO220AC
Kind of package tube
Semiconductor structure single diode
Max. off-state voltage 300V
Features of semiconductor devices fast switching
Technology HiPerFRED™ 2nd Gen
Max. forward impulse current 360A
Load current 30A
Max. forward voltage 1.35V
Power dissipation 175W