Relay: solid state; Ucntrl: 3÷32VDC; 3A; 12÷140VAC; DIN; -40÷80°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DRA1-MP120D3
Manufacturer: CRYDOM
Manufacturer code: DRA1-MP120D3
Product downloads
Specification for Relay: solid state; Ucntrl: 3÷32VDC; 3A; 12÷140VAC; DIN; -40÷80°C
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Max. operating current | 3A |
| Operating temperature | -40...80°C |
| IP rating | IP00 |
| Body dimensions | 89.6x10x62.2mm |
| Switched voltage | 12...140V AC |
| Output configuration | NO |
| Switching method | zero voltage switching |
| Relay variant | 1-phase |
| Type of relay | solid state |