Relay: solid state; Ucntrl: 3÷15VDC; 5A; 12÷280VAC; DIN; -30÷80°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DRA4-CX240D5
Manufacturer: SENSATA / CRYDOM
Manufacturer code: DRA4-CX240D5
Product downloads
Specification for Relay: solid state; Ucntrl: 3÷15VDC; 5A; 12÷280VAC; DIN; -30÷80°C
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Max. operating current | 5A |
| Operating temperature | -30...80°C |
| IP rating | IP00 |
| Switched voltage | 12...280V AC |
| Indication | LED |
| Relay variant | 1-phase, 4-channels |
| Type of relay | solid state |