Relay: solid state; Ucntrl: 208÷265VAC; 4.8A; 48÷480VAC; 3-phase
Multiples:
150.0
Minimum quantity:
150.0
Product code:
DRC3P48A400R
Manufacturer: SENSATA / CRYDOM
Manufacturer code: DRC3P48A400R
Product downloads
Specification for Relay: solid state; Ucntrl: 208÷265VAC; 4.8A; 48÷480VAC; 3-phase
| Mounting | on panel, for DIN rail mounting |
| Max. operating current | 4.8A |
| Operating temperature | -30...80°C |
| IP rating | IP20 |
| Protection | anti-overvoltage |
| Switched voltage | 48...480V AC |
| Indication | LED |
| Switching method | instantaneous switching |
| Relay variant | 3-phase |
| Type of relay | solid state |
| Relay features | 3-phase control |