Product code: DSA80C100PB
Manufacturer: IXYS
Manufacturer code: DSA80C100PB
  • Semiconductor structure
  • Max. forward impulse current
  • Type of diode
  • Heatsink thickness
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying; THT; 100V; 2x40A; 250W; TO220AB
Mounting THT
Case TO220AB
Kind of package tube
Semiconductor structure common cathode, double
Max. forward impulse current 490A
Max. forward voltage 800mV
Power dissipation 250W