Product code: DSDI60-18A
Manufacturer: IXYS
Manufacturer code: DSDI60-18A
  • Mounting
  • Case
  • Kind of package
  • Semiconductor structure
  • Max. off-state voltage
  • Features of semiconductor devices
  • Max. forward impulse current
  • Load current
  • Max. forward voltage
  • Power dissipation
  • Reverse recovery time
  • Type of diode
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; THT; 1.8kV; 60A; Package: tube; TO247-2; 40ns
Mounting THT
Case TO247-2
Kind of package tube
Semiconductor structure single diode
Max. off-state voltage 1.8kV
Features of semiconductor devices superfast switching
Max. forward impulse current 450A
Load current 60A
Max. forward voltage 2.6V
Power dissipation 416W