Product code: DSI30-12AS-TUB
Manufacturer: IXYS
Manufacturer code: DSI30-12AS-TUB
  • Mounting
  • Case
  • Kind of package
  • Semiconductor structure
  • Max. off-state voltage
  • Max. forward impulse current
  • Load current
  • Max. forward voltage
  • Power dissipation
  • Type of diode
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; SMD; 1.2kV; 30A; Package: tube; D2PAK; Ifsm: 255A
Mounting SMD
Case D2PAK
Kind of package tube
Semiconductor structure single diode
Max. off-state voltage 1.2kV
Max. forward impulse current 255A
Load current 30A
Max. forward voltage 1.25V
Power dissipation 160W