Product code: DSS10-01A
Manufacturer: IXYS
Manufacturer code: DSS10-01A
  • Mounting
  • Case
  • Kind of package
  • Semiconductor structure
  • Max. load current
  • Max. forward impulse current
  • Load current
  • Max. forward voltage
  • Power dissipation
  • Type of diode
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying; THT; 100V; 10A; 90W; TO220AC
Mounting THT
Case TO220AC
Kind of package tube
Semiconductor structure single diode
Max. load current 35A
Max. forward impulse current 120A
Load current 10A
Max. forward voltage 660mV
Power dissipation 90W