Product code: DSS25-0045A
Manufacturer: IXYS
Manufacturer code: DSS25-0045A
  • Semiconductor structure
  • Max. off-state voltage
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying; THT; 45V; 25A; 135W; TO220AC
Mounting THT
Case TO220AC
Kind of package tube
Semiconductor structure single diode
Max. off-state voltage 45V
Max. forward impulse current 400A
Load current 25A
Max. forward voltage 590mV
Power dissipation 135W