Microswitch SNAP ACTION; without lever; DPDT; 10A/250VAC; Pos: 2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
200.0
Product code:
DT-2R-A7
Manufacturer: HONEYWELL
Manufacturer code: DT-2R-A7
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; without lever; DPDT; 10A/250VAC; Pos: 2
| Operating temperature | -55...85°C |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | without lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | screw |
| Body dimensions | 49.3x21.35x17.5mm |
| Mechanical durability | 3000000cycles |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 10A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 10A / 250V AC |
| Switching method | (ON)-OFF |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 5.56N |