Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; none; 3.2N; 4.3mm
Multiples:
1800.0
Minimum quantity:
1800.0
Product code:
DTSM-31S-V-T/R
Manufacturer: DIPTRONICS
Manufacturer code: DTSM-31S-V-T/R
Product downloads
Specification for Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; none; 3.2N; 4.3mm
| Operating temperature | -25...70°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Body dimensions | 6x3.5x3.5mm |
| Illumination | none |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 3.2N |
| Actuator colour | salmon |
| Button shape | rectangular |
| Button height | 4.3mm |