Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMT; none; 2.6N
Multiples:
1800.0
Minimum quantity:
1800.0
Product code:
DTSMF-31R-V-R
Manufacturer: DIPTRONICS
Manufacturer code: DTSMF-31R-V-R
Specification for Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMT; none; 2.6N
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -25...70°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Kind of package | reel |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Contact material | bronze |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Terminal pitch | 2x12mm |
| Quantity in package | 1800pcs. |
| Illumination | none |
| Electrical life | 30000cycles |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 2.6N |
| Button shape | rectangular |
| Button height | 4.3mm |