Vibroisolation foot; Ø: 40mm; H: 40mm; Shore hardness: 70±5; 974N
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DVA.4-40-40-M8-23-70
Manufacturer: ELESA+GANTER
Manufacturer code: DVA.4-40-40-M8-23-70
Product downloads
Specification for Vibroisolation foot; Ø: 40mm; H: 40mm; Shore hardness: 70±5; 974N
| Height | 40mm |
| Diameter | 40mm |
| Static load | 974N |
| Thread length | 23mm |
| Type of mounting element | vibroisolation foot |
| External thread | M8 |
| Shore hardness | 70±5 |
| Plunger material | steel |
| Stiffness | 270N/mm |
| Foot material | rubber |