Vibroisolation foot; Ø: 40mm; H: 30mm; Shore hardness: 55±5; 1600N
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DVA.5-40-30-M8-55
Manufacturer: ELESA+GANTER
Manufacturer code: DVA.5-40-30-M8-55
Product downloads
Specification for Vibroisolation foot; Ø: 40mm; H: 30mm; Shore hardness: 55±5; 1600N
| Height | 30mm |
| Diameter | 40mm |
| Static load | 1600N |
| Thread length | 8mm |
| Type of mounting element | vibroisolation foot |
| Internal thread | M8 |
| Shore hardness | 55±5 |
| Stiffness | 213N/mm |
| Foot material | rubber |
| Boss material | steel |