Microswitch SNAP ACTION; SPDT; 15A/250VAC; 2A/48VDC; ON-(ON)
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
E13-00M
Manufacturer: ZF
Manufacturer code: E13-00M
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; SPDT; 15A/250VAC; 2A/48VDC; ON-(ON)
| Operating temperature | max. 105°C |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with pin |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Contact material | silver alloy |
| Body dimensions | 46.3x16.26x16.26mm |
| Electrical life | 6000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 2A / 48V DC |
| AC contacts rating @R | 15A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |