Ball joint; Øhole: 6mm; Thread: M6; Mat: igumid G; Pitch: 1,0; 0.5Nm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EARM-06
Manufacturer: igus
Manufacturer code: EARM-06
Product downloads
Specification for Ball joint; Øhole: 6mm; Thread: M6; Mat: igumid G; Pitch: 1,0; 0.5Nm
| Material | igumid G |
| Length | 46.5mm |
| Thread | M6 |
| Hole diameter | 6mm |
| Torque | 0.5Nm |
| Type of mounting element | ball joint |
| ISO standard | 12240 |
| Kind of thread | outside, right hand thread |
| Internal parts material | iglidur® W300 |