Product code: EC5BU-48D12
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: EC5BU-48D12
  • Power
  • Operating temperature
  • Efficiency
  • Output current 2
  • Output voltage 2
Specification for Converter: DC/DC
Output current 625mA
Mounting THT
Case DIP6
Power 15W
Operating temperature -40...85°C
Body dimensions 50.8x25.4x10.2mm
Output voltage 12V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 88%
Output current 2 625mA