Product code: EC5BW-48S12
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: EC5BW-48S12
  • Power
  • Operating temperature
Specification for Converter: DC/DC
Output current 1.25A
Mounting THT
Case DIP
Power 15W
Operating temperature -40...85°C
Body dimensions 50.8x25.4x10.2mm
Output voltage 12V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 87%