Product code: EC6AW-48S15
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: EC6AW-48S15
  • Output current
  • Mounting
  • Case
  • Power
  • Operating temperature
Specification for Converter: DC/DC
Output current 530mA
Mounting THT
Case DIP24
Power 8W
Operating temperature -40...85°C
Body dimensions 31.8x20.3x10.2mm
Output voltage 15V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 86%