Converter: DC/DC; 40W; Uin: 43÷160V; Uout: 12VDC; Uout2: -12VDC; 36g
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ECLB40W-110D12
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: ECLB40W-110D12
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 40W; Uin: 43÷160V; Uout: 12VDC; Uout2: -12VDC; 36g
| Mounting | THT |
| Power | 40W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | short circuit protection |
| Output voltage | 12V DC |
| Insulation voltage | 3kV DC |
| Efficiency | 88% |
| Output voltage 2 | -12V DC |
| Number of outputs | 2 |
| Switching frequency | 250kHz |