Bearing: joint; with flange; Øout: 12mm; Øint: 5mm; iglidur® J
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ECLM-05-02
Manufacturer: igus
Manufacturer code: ECLM-05-02
Product downloads
Specification for Bearing: joint; with flange; Øout: 12mm; Øint: 5mm; iglidur® J
| Operating temperature | -30...80°C |
| Enclosure material | igumid G |
| Material | iglidur® J |
| Version | with flange |
| Height | 6mm |
| Internal diameter | 5mm |
| Outside diameter | 12mm |
| Static load | 12.5...350N |
| Flange diameter | 13mm |
| Mechanical elements features | lubricant-free |
| Type of bearing | joint |