Bearing: joint; with flange; Øout: 24mm; Øint: 12mm; iglidur® W300
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ECLM-12-06 HD
Manufacturer: igus
Manufacturer code: ECLM-12-06 HD
Product downloads
Specification for Bearing: joint; with flange; Øout: 24mm; Øint: 12mm; iglidur® W300
| Operating temperature | -30...80°C |
| Enclosure material | igumid G |
| Material | iglidur® W300 |
| Version | with flange |
| Height | 10mm |
| Panel thickness | 4...8mm |
| Internal diameter | 12mm |
| Outside diameter | 24mm |
| Static load | 85...1750N |
| Flange diameter | 32mm |
| Mechanical elements features | lubricant-free |
| Type of bearing | joint |