Power supply: switched-mode
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ECM60US12
Manufacturer: XP POWER
Manufacturer code: ECM60US12
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode
| Output current | 5A |
| Supply voltage | 90...264V AC, 120...370V DC |
| Power | 60W |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Type of power supply | switched-mode |
| Output voltage | 12V DC |
| Insulation voltage | 4kV |
| Efficiency | 80% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | connector with snap lock |
| Kind of power supply | open |
| Switching frequency | 70kHz |