Power supply: switched-mode; 150W; 85÷264VAC; OUT: 1; 48VDC; 3.1A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ECP150PS48
Manufacturer: XP POWER
Manufacturer code: ECP150PS48
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; 150W; 85÷264VAC; OUT: 1; 48VDC; 3.1A
| Output current | 3.1A |
| Mounting | mounting holes |
| Supply voltage | 85...264V AC |
| Power | 150W |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Application | medical applications, telecommunication |
| Output voltage | 48V DC |
| Insulation voltage | 4kV |
| Efficiency | 92% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | connector with snap lock |
| Kind of power supply | open |
| Switching frequency | 60kHz |