Power supply: switched-mode; 225W; 85÷264VAC; OUT: 1; 12VDC; 18.75A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ECP225PS12-A
Manufacturer: XP POWER
Manufacturer code: ECP225PS12-A
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; 225W; 85÷264VAC; OUT: 1; 12VDC; 18.75A
| Output current | 18.75A |
| Mounting | mounting holes |
| Supply voltage | 85...264V AC |
| Power | 225W |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, overheating, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Application | medical applications |
| Output voltage | 12V DC |
| Insulation voltage | 4kV |
| Efficiency | 92% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | connector with snap lock |
| Kind of power supply | open |
| Switching frequency | 130kHz |