Power supply: switched-mode; 40W; 85÷264VAC; OUT: 3; 5VDC; 7.8A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ECP40UT01
Manufacturer: XP POWER
Manufacturer code: ECP40UT01
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; 40W; 85÷264VAC; OUT: 3; 5VDC; 7.8A
| Output current | 7.8A |
| Mounting | mounting holes |
| Supply voltage | 85...264V AC |
| Power | 40W |
| Operating temperature | -10...70°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Output voltage | 5V DC |
| Insulation voltage | 4kV |
| Efficiency | 90% |
| Output voltage 3 | -12V DC |
| Output current 2 | 2A |
| Output voltage 2 | 12V DC |
| Output current 3 | 500mA |
| Number of outputs | 3 |
| Electrical connection | connector with snap lock |
| Kind of power supply | open |
| Switching frequency | 130kHz |