Power supply: switched-mode; 100W; 80÷264VAC; OUT: 1; 15VDC; 6.7A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ECS100US15
Manufacturer: XP POWER
Manufacturer code: ECS100US15
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; 100W; 80÷264VAC; OUT: 1; 15VDC; 6.7A
| Output current | 6.7A |
| Mounting | mounting holes |
| Supply voltage | 80...264V AC |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Application | IT, medical applications |
| Output voltage | 15V DC |
| Insulation voltage | 4kV |
| Efficiency | 90% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | connector with snap lock |
| Kind of power supply | open |
| Switching frequency | 65kHz |