Power supply: switched-mode; 60W; 80÷264VAC; OUT: 1; 12VDC; 5A; 90%
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ECS60US12
Manufacturer: XP POWER
Manufacturer code: ECS60US12
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; 60W; 80÷264VAC; OUT: 1; 12VDC; 5A; 90%
| Output current | 5A |
| Mounting | mounting holes |
| Supply voltage | 80...264V AC |
| Power | 60W |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Protection | anti-overvoltage, short circuit protection, anti-overload |
| Type of power supply | switched-mode |
| Application | medical applications, IT |
| Output voltage | 12V DC |
| Insulation voltage | 4kV |
| Efficiency | 90% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | connector with snap lock |
| Kind of power supply | open |
| Switching frequency | 65kHz |