Relay: solid state; Ucntrl: 5÷15VDC; 5A; 1÷80VDC; socket; -30÷80°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ED10D5
Manufacturer: CRYDOM
Manufacturer code: ED10D5
Product downloads
Specification for Relay: solid state; Ucntrl: 5÷15VDC; 5A; 1÷80VDC; socket; -30÷80°C
| Mounting | socket |
| Max. operating current | 5A |
| Operating temperature | -30...80°C |
| Leads | connectors |
| Series | ED |
| Body dimensions | 37.4x31.5x12.7mm |
| Switched voltage | 1...80V DC |
| Relay variant | industrial |
| Type of relay | solid state |