Relay: electromagnetic
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
34.0
Product code:
ED2-5NJ
Manufacturer: YAGEO
Manufacturer code: ED2-5NJ
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Leads | for PCB |
| Body dimensions | 15x7.5x9.4mm |
| Current rating | 1A |
| Coil resistance | 500Ω |
| Rated coil voltage | 5V DC |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 2A |
| Contact current max. | 1A |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 50mW |
| Operate time | 3ms |
| Release time | 2ms |
| Coil current | 10mA |