Bridge rectifier: single-phase; Urmax: 50V; If: 1A; Ifsm: 50A; DFM
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EDF1BM-E3/45
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: EDF1BM-E3/45
Product downloads
Specification for Bridge rectifier: single-phase; Urmax: 50V; If: 1A; Ifsm: 50A; DFM
| Case | DFM |
| Kind of package | tube |
| Electrical mounting | THT |
| Max. off-state voltage | 50V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Max. forward impulse current | 50A |
| Load current | 1A |
| Max. forward voltage | 1.05V |