Switch: DIP-SWITCH; Poles number: 6; ON-OFF; 0.025A/24VDC; Pos: 2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EDG106S
Manufacturer: ECE
Manufacturer code: EDG106S
Product downloads
Specification for Switch: DIP-SWITCH; Poles number: 6; ON-OFF; 0.025A/24VDC; Pos: 2
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | DIP-SWITCH |
| Switches features | raised actuator |
| Contact plating | gold-plated |
| Row pitch | 7.62mm |
| Max. contact resistance: | 50mΩ |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Body dimensions | 16.7x9.7x4.2mm |
| Mechanical durability | 2000cycles |
| Overall length | 16.7mm |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Terminals plating | gold-plated |
| Poles number | 6 |
| Test voltage | 500V |
| Contacts configuration | SPST |
| Switching method | ON-OFF |
| Stable positions number | 2 |