Switch: DIP-SWITCH; Poles number: 2; OFF-ON; 0.025A/24VDC; Pos: 2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
2.0
Product code:
EDS102SZ
Manufacturer: ECE
Manufacturer code: EDS102SZ
Product downloads
Specification for Switch: DIP-SWITCH; Poles number: 2; OFF-ON; 0.025A/24VDC; Pos: 2
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | DIP-SWITCH |
| Number of positions | 2 |
| Row pitch | 7.62mm |
| Max. contact resistance: | 50mΩ |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Body dimensions | 6.7x9.7x4.2mm |
| Mechanical durability | 2000cycles |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Poles number | 2 |
| Switching method | OFF-ON |
| Stable positions number | 2 |