EE2-4.5NUH-L
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
EE2-4.5NUH-L
Manufacturer: YAGEO
Manufacturer code: EE2-4.5NUH-L
Product downloads
Specification for EE2-4.5NUH-L
| Mounting | SMD |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Leads | for soldering |
| Number of pins | 8 |
| Current rating | 2A |
| Coil resistance | 145Ω |
| Rated coil voltage | 4.5V DC |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 2A |
| Contact current max. | 2A |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 140mW |
| Operate time | 2ms |
| Release time | 1ms |