Fan: DC; axial; 12VDC; 40x40x20mm; 15.1m3/h; 25.5dBA; slide bearing
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EE40201S1-1000U-999
Manufacturer: SUNON
Manufacturer code: EE40201S1-1000U-999
Product downloads
Specification for Fan: DC; axial; 12VDC; 40x40x20mm; 15.1m3/h; 25.5dBA; slide bearing
| Supply voltage | 12V DC |
| Operating temperature | -10...70°C |
| Enclosure material | thermoplastic |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Current rating | 80mA |
| Fan efficiency | 15.1m<sup>3</sup>/h |
| Power consumption | 960mW |
| Rotational rate/speed | 7000rpm |
| Fan motor | brushless DC motor |
| Fan dimensions | 40x40x20mm |
| Kind of Bearing | slide bearing |
| Min. insulation resistance | 10MΩ |
| Impeller material | thermoplastic |
| Kind of fan | axial |
| Insulation class | A |
| Type of fan | DC |
| Static pressure | 5.58mm H<sub>2</sub>O |
| Noise level | 25.5dBA |