Fan: DC; axial; 12VDC; 60x60x20mm; 28.54m3/h; 22dBA; slide bearing
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EE60201S3-1000U-999
Manufacturer: SUNON
Manufacturer code: EE60201S3-1000U-999
Product downloads
Specification for Fan: DC; axial; 12VDC; 60x60x20mm; 28.54m3/h; 22dBA; slide bearing
| Supply voltage | 12V DC |
| Operating temperature | -10...70°C |
| Enclosure material | thermoplastic |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Current rating | 58mA |
| Fan efficiency | 28.54m<sup>3</sup>/h |
| Power consumption | 700mW |
| Rotational rate/speed | 3200rpm |
| Fan motor | brushless DC motor |
| Fan dimensions | 60x60x20mm |
| Kind of Bearing | slide bearing |
| Min. insulation resistance | 10MΩ |
| Impeller material | thermoplastic |
| Kind of fan | axial |
| Insulation class | A |
| Type of fan | DC |
| Noise level | 22dBA |