Fan: DC; axial; 12VDC; 92x92x25mm; 67.15m3/h; 28dBA; ball bearing
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EE92251B3-000U-A99
Manufacturer: SUNON
Manufacturer code: EE92251B3-000U-A99
Product downloads
Specification for Fan: DC; axial; 12VDC; 92x92x25mm; 67.15m3/h; 28dBA; ball bearing
| Supply voltage | 12V DC |
| Operating temperature | -10...70°C |
| Enclosure material | thermoplastic |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Fan efficiency | 67.15m<sup>3</sup>/h |
| Power consumption | 1.3W |
| Additional functions | Autorestart |
| Rotational rate/speed | 2400 (±10%)rpm |
| Fan motor | brushless DC motor |
| Fan dimensions | 92x92x25mm |
| Kind of Bearing | ball bearing |
| Min. insulation resistance | 10MΩ |
| Impeller material | thermoplastic |
| Kind of fan | axial |
| Insulation class | A |
| Type of fan | DC |
| Static pressure | 2.54mm H<sub>2</sub>O |
| Noise level | 28dBA |