Fan: DC; axial; 24VDC; 120x120x25mm; 158m3/h; 40.5dBA; ball bearing
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EEC0252B2-000U-A99
Manufacturer: SUNON
Manufacturer code: EEC0252B2-000U-A99
Product downloads
Specification for Fan: DC; axial; 24VDC; 120x120x25mm; 158m3/h; 40.5dBA; ball bearing
| Supply voltage | 24V DC |
| Operating temperature | -10...70°C |
| Enclosure material | thermoplastic |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Current rating | 0.146A |
| Fan efficiency | 158m<sup>3</sup>/h |
| Power consumption | 3.5W |
| Rotational rate/speed | 2700rpm |
| Fan motor | brushless DC motor |
| Fan dimensions | 120x120x25mm |
| Kind of Bearing | ball bearing |
| Min. insulation resistance | 10MΩ |
| Impeller material | thermoplastic |
| Kind of fan | axial |
| Insulation class | A |
| Type of fan | DC |
| Noise level | 40.5dBA |