Fan: DC; axial; 24VDC; 120x120x25mm; 127.5m3/h; 34dBA; ball bearing
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EEC0252B3-000U-G99
Manufacturer: SUNON
Manufacturer code: EEC0252B3-000U-G99
Product downloads
Specification for Fan: DC; axial; 24VDC; 120x120x25mm; 127.5m3/h; 34dBA; ball bearing
| Supply voltage | 24V DC |
| Operating temperature | -10...70°C |
| Enclosure material | thermoplastic |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Current rating | 84mA |
| Fan efficiency | 127.5m<sup>3</sup>/h |
| Power consumption | 2W |
| Additional functions | Autorestart |
| Rotational rate/speed | 2200 (±10%)rpm |
| Fan motor | brushless DC motor |
| Fan dimensions | 120x120x25mm |
| Kind of Bearing | ball bearing |
| Min. insulation resistance | 10MΩ |
| Impeller material | thermoplastic |
| Kind of fan | axial |
| Insulation class | A |
| Type of fan | DC |
| Static pressure | 4.07mm H<sub>2</sub>O |
| Noise level | 34dBA |
| Signal output | F type |