Capacitor: electrolytic; low impedance; 1200uF; 10VDC; Case: G
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EEEFPA122UAP
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: EEEFPA122UAP
Product downloads
Specification for Capacitor: electrolytic; low impedance; 1200uF; 10VDC; Case: G
| Mounting | SMD |
| Case | G |
| Operating voltage | 10V DC |
| Operating temperature | -55...105°C |
| Tolerance | ±20% |
| Height | 10.2mm |
| Body dimensions | Ø10x10.2mm |
| Diameter | 10mm |
| Capacitance | 1.2mF |
| Kind of capacitor | low ESR |
| Type of capacitor | electrolytic |
| Conform to the norm | AEC-Q200 |
| Capacitors features | high temperature reflow |
| Service life | 5000h |
| ESR value | 80mΩ |