Capacitor: electrolytic; low impedance; THT; 56uF; 50VDC; ±20%
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EEUFM1H560
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: EEUFM1H560
Product downloads
Specification for Capacitor: electrolytic; low impedance; THT; 56uF; 50VDC; ±20%
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 50V DC |
| Operating temperature | -55...105°C |
| Tolerance | ±20% |
| Series | FM |
| Height | 11.2mm |
| Impedance | 140mΩ |
| Body dimensions | Ø6.3x11.2mm |
| Diameter | 6.3mm |
| Capacitance | 56µF |
| Kind of capacitor | low ESR |
| Type of capacitor | electrolytic |
| Conform to the norm | AEC-Q200 |
| Service life | 2000h |
| Max operating temperature | 105°C |