Fan: DC; axial; 5VDC; Ø30x8mm; 5.1m3/h; 17dBA; slide bearing; 28AWG
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EF30080S2-E00U-A99
Manufacturer: SUNON
Manufacturer code: EF30080S2-E00U-A99
Product downloads
Specification for Fan: DC; axial; 5VDC; Ø30x8mm; 5.1m3/h; 17dBA; slide bearing; 28AWG
| Supply voltage | 5V DC |
| Operating voltage | 3...5.5V |
| Operating temperature | -10...90°C |
| Enclosure material | thermoplastic |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Current rating | 80mA |
| Fan efficiency | 5.1m<sup>3</sup>/h |
| Power consumption | 400mW |
| Rotational rate/speed | 7000 (±20%)rpm |
| Fan motor | brushless DC motor |
| Fan dimensions | Ø30x8mm |
| Kind of Bearing | slide bearing |
| Min. insulation resistance | 10MΩ |
| Impeller material | thermoplastic |
| Kind of fan | axial |
| Insulation class | A |
| Type of fan | DC |
| Static pressure | 2.031mm H<sub>2</sub>O |
| Noise level | 17dBA |